wszystkie porady

Wodoszczelność zegarka.

Dokonując zakupu zegarka kierujemy się wieloma kryteriami.

Jednym z nich jest wodoszczelność zegarka. Prawdopodobnie jest to jedno z najbardziej istotnych zagadnień dotyczących prawidłowego oraz bezpiecznego użytkowania zegarka, a zarazem temat, który tylko z pozoru wydaje się bardzo prosty i oczywisty.

Woda i wilgoć nie są niestety sprzymierzeńcem zegarków i podobnie jak wszelkie inne zanieczyszczenia niosą zagrożenie dla naszego czasomierza. Dlatego przed zakupem musimy zadać sobie pytanie: Czego oczekuję od zegarka? W jakich warunkach będę go używać?

W zegarkach wyróżniamy kilka klas wodoszczelności, gdzie każda z nich mówi o możliwościach wytrzymałościowych względem wody danego zegarka. Warto je poznać aby mieć świadomość na co dana klasa wodoszczelności nam pozwala.

Najczęściej spotykane formy oznakowania klasy wodoodporności przez producentów to metry (M) oraz atmosfery (ATM/ bar). W większości marek zegarkowych stosowane równocześnie, np: Water-resistant 10bar (100 m). Takie oznakowanie powinno znajdować się na deklu zegarka. Czasami informację o klasie wodoszczelności znajdziemy również na tarczy danego modelu.

Jak należy odczytywać informację o klasie wodoszczelności zegarka?

WATERPROOF – zegarek odporny jedynie na niewielkie, przypadkowe zachlapanie.

3 ATM = 30 m –  zegarek odporny na zachlapania oraz podwyższony poziom wilgoci

5 ATM = 50 m – zegarek odporny na częsty kontakt z wodą, częściowe zanurzenie, pozwala na użytkowanie go podczas pływania, jednakże
odradzana jest kąpiel pod prysznicem.

10 ATM = 100 m – zegarek odporny na pełne zanurzenie w wodzie,
kąpiel pod prysznicem, pływanie oraz nurkowanie z rurką – czyli bez akwalungu.

20 ATM = 200 m i więcej –
zegarek odporny na czynności wymienionej powyżej oraz pozwalający na nurkowanie z akwalungiem do głębokości 100 metrów lub większej , wskazanej przez producenta.

100 ATM = 1000 m i więcej – zegarki przeznaczone do nurkowania profesjonalnego

Jak widać, na powyższym opisie klasa wodoszczelności wyrażona w metrach nie pokrywa się z głębokością zanurzenia zegarka pod wodą.
Wynika to z faktu, iż podawane wartości ciśnienia statycznego odnoszą się do warunków laboratoryjnych. Dlatego musimy mieć świadomość, że warunki te nie uwzględniają wielu czynników, które oddziałują na czasomierz podczas normalnego użytkowania go: opór wody oraz szybkie i znaczące wahania ciśnienia.

Ważne – na co zwrócić uwagę przed każdą kąpielą:

  1. Pamiętać o klasie wodoszczelności zegarka.
  2. Uważnie sprawdzić czy koronka jest dociśnięta, lub dokręcona.
  3. Upewnić się czy przyciski chronografu nie są zblokowane.
  4. Unikać nagłej zmiany temperatur (np. po nadmiernym nagrzaniu w słońcu nie zanurzać zegarka w zimnej wodzie).

Dla każdego zegarka, bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest szok termiczny. Zegarek może utracić swoje właściwości związane z wodoszczelnością jeśli będzie narażony na nagłą zmianę temperatur (np. kąpiel w zimnej wodzie, po nadmiernym nagrzaniu na słońcu). Na skutek takiego działania, zegarek chwilowo traci szczelność, przez co do wnętrza dostaje się woda. Dzieje się tak w większości przypadków, w których zegarki doznały szoku termicznego.
Należy też pamiętać, iż każdy zegarek z upływem czasu traci swoje właściwości wodoszczelności, a powodem tego jest na przykład starzenie się uszczelek oraz urazy mechaniczne. Dlatego po każdym upadku, uderzeniu lub bardzo długim nieużytkowaniu zegarka może dojść do jego rozszczelnienia i w takiej sytuacji należy bezwzględnie sprawdzić poziom wodoszczelności w specjalistycznym punkcie serwisowym.


W przygotowaniu…..

...

Więcej

Kilka przykazań używania czasomierza

1. Unikaj bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi itp., Ponieważ mogą uszkodzić kopertę, bransoletkę, lub uszczelki. ...

Więcej